متاسفانه تصویر مورد نظر بارگذاری نشد !

با خلاقانه ترین عکس های سال بیشتر آشنا شوید

2 مرداد 1400 . تعداد نظرات 2

عکاسی خلاقانه چیست؟

عکاسی خلاقانه سبکی از عکاسی است که در آن ایده و ذهنیت بر واقعیات ارجح است. این بدان معناست که در سبک و ژانرهای دیگر عکاسی واقعیات عکس اهمیت داشته و دخل و تصرفی در عناصر و صحنه اتفاق نمی افتد. اما در عکسهای کارگردانی شده و خلاق چهارچوبی وجود ندارد و حتی گاهی عکسها فراواقعی بوده تا با درگیر کردن ذهن مخاطب مفهومی منتقل شود.

در این شیوه از عکاسی، عکاس تاکید را بر ذهنیت قرار می‌دهد تا بتواند یک فضای ذهنی تازه برای بیننده به وجود آورد. ورود به موضوعات تازه و بدیع و استفاده از ایده های مبتکرانه کمک می کند عکسهایی خارق العاده تهیه کنید. عوامل مختلفی در خلق و تولید عکسهای کارگردانی شده تاثیرگذار هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

عکسهای خلاقانه با استفاده از چه عواملی تهیه می شوند؟

برای ساخت عکس‌های خلاقانه، چندین عامل مهم وجود دارد. عواملی که کمک می کنند ایده ها و مفاهیم ذهنی خود را برای ساخت یک عکس پیاده سازی کنید. برخی از این موارد شامل:

•  استفاده از ایده های مبتکرانه
•  انتخاب سوژه و پردازش آن با کمک ایده
•  انتخاب و استفاده از عناصر مرتبط با ایده
•  صحنه پردازی و چیدمان عناصر
•  استفاده از ترکیب بندی و زوایای دید متفاوت
•  استفاده از تکنیک های عکاسی
•  بهره گیری از خطای دید
•  استفاده از تکنیک های ویرایش و مونتاژ عکس

ایده یابی برای عکسهای خلاقانه

ایده‌یابی و پردازش ایده و سوژه یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در عکاسی خلاقانه‌ است. ایده یابی با توجه به ذهنیات و مفاهیمی که در نظر دارید به بیننده منتقل کنید انجام می شود. بعضی عکسهای خلاقانه با ایده های پیچیده و برخی دیگر با استفاده از ایده هایی ساده و با هدف خلق عکسی مبتکرانه تهیه می شوند.

برای مثال عکاسی از سایه یا بازتاب افراد بروی ماسه های کنار ساحل را در نظر بگیرید. بعد از عکسبرداری می توانید تنها با چرخش ۱۸۰ درجه ای کادر، عکسی مبتکرانه و ساده خلق کرد. ایده ساده می تواند سایه یک حلقه ازدواح در بین دو صفحه ی کتاب باشد که با نورپردازی مناسب به شکل قلب درآمده است. بی شک این مدل عکسها را بارها دیده اید. اما موضوعی که باعث متفاوت شدن عکسهای خلاقانه می شود استفاده از ایده های نو و تهیه عکسهای غیر قابل تصور است.

انتخاب سوژه عکس خلاق

از نظر عکاسان حرفه‌ای، سوژه به‌ عنوان جوهره یک عکس شناخته می‌شود. انتخاب سوژه بسته به ذهنیات و ایده های عکاس متفاوت است. برای مثال اگر دو عکاس در یک زمان در مکان مشخصی باشند سوژه‌های کاملا متفاوتی را انتخاب می کنند. سوژه در حقیقت تعیین‌ کننده مفاهیم عکس شما است.

انتخاب عناصر جانبی برای عکاسی خلاقانه
گاهی اوقات عکسهای خلاقانه را صرفا با قرار دادن سوژه در یک موقعیت مکانی یا زمانی می توان تهیه کرد. اما گاهی اوقات برای پردازش ایده غیر از سوژه به عناصر دیگری نیاز دارید. عناصری که معمولا اجسام بی جان هستند و کمک می کنند سوژه و فضای عکس را صحنه پردازی کنید. گاهی اوقات می توان تنها با استفاده از سوژه و یک عنصر دیگر عکسی خلاقانه تهیه کرد. اما گاهی اوقات هم با توجه به ایده لازم است از چندین المان دیگر استفاده کنید.

صحنه پردازی عکسهای خلاقانه

یکی دیگر از عوامل مؤثر در تهیه کردن عکس‌های خلاقه، کارگردانی فضای عکس است. با اینکار باید سوژه و سایر عناصر و المانها را چیدمان و مدیریت کنید. به این ترتیب سوژه رل اصلی عکس را خواهد داشت و با تصمیم شما هر یک از عناصر در جای مشخص خود قرار می گیرند. مجموعه این عوامل و مدیریت صحنه برای پردازش صحنه کمک می کند عکسی خلاقانه و جذاب تهیه کنید.

ترکیب بندی و زاویه دید متفاوت

ترکیب بندی یکی از اصول مهم برای هدفمند کردن عکسها است. ترکیب بندی باعث ایجاد نظم یا بی نظمی در عکسها می شود. اما ترکیب بندی در عکاسی خلاقانه با نگاه متفاوتی انجام می شود. کادربندی این عکسها باید به گونه ای متفاوت و از نگاه خلاقانه انجام شود. گاهی اوقات ترکیب بندی تمام دارایی یک عکس خلاقانه است و باعث توجه بیشتر بیننده برای درک عکس و مفهوم آن می شود. گاهی عکسهای خلاقانه صرفا با تغییر زاویه دید متفاوت تهیه می شوند. زاویه دید غیر قابل پیش بینی از یک سوژه ی معمول می تواند منجر به خلق عکسی مبتکرانه شود.

تکنیک های عکاسی برای ساخت عکسهای خلاقانه

تکنیک های عکاسی ابزارهایی بسیار جذاب برای تهیه عکسهای خلاقانه هستند. البته استفاده از این تکنیک ها باید متناسب با ایده عکس باشد. با در نظر گرفتن سوژه و سناریوی عکس می توانید از تکنیک های خلاقانه استفاده کنید. البته این موضوع منوط به خلاقیت و تسلط شما بر اجرای صحیح این تکنیک ها است.

دسته بندی: فناوری
برچسب ها

من babak HosseinNia ، نویسنده این مقاله هستم .

دیدگاه خود را وارد کنید